Hazai törzsközönségünkkel négy évtized közös koncertélményei alatt ugyancsak jól megismertük egymást, tehát bemutatkoznunk főként az újonnan érkezők részére volna illendő. Kérem, engedjék meg, hogy ehhez külső segítséget vegyek igénybe, ráadásul a kis történethez el kell csábítanom Önöket a Kanári-szigetekre, és egy kicsit a maiaknál békésebb időkre…
A szigetek egyik városkájában adott koncert után bejött egy (még nálam is idősebb) zenekedvelő német úr, és elragadtatva gratulált a koncerthez. Az EU magas beosztású tisztségviselője volt (névjegyét évekig a szmokingom zsebében őriztem). Azt mondta, sok probléma és gond elől repült ide megnyugvásért, és mivel itt éppen egy magyar kamarazenekar koncertjét hirdették Bartók műsorral, úgy gondolta, ezt feltétlenül hallania kell.
Az ő hivatalos feladata konferenciák megszervezése volt, pár nap alatt neki kellett döntenie a megfelelő országról és helyszínről. Azt állította, a koncert hatása alatt megszületett az elhatározása. A zenei élményeken túl – és Bartók kisugárzása mellett – felismerte, hogy mi a pódiumon nagyszerűen megjelenítettük egy kis köztársaságnak az ideális modelljét! Elmondása szerint minden muzsikus olyan lelkesedéssel és intenzitással muzsikált, mintha egyedül ő játszaná a darabot, miközben figyelték a szólamvezetőket és legfőképpen a koncertmestert, akinek az irányítását egy pillanatra sem hagyták figyelmen kívül. Sok kamarazenekart hallott már– de neki kimondottan ez a magyar modell tetszett a legjobban, „megvan az ideális helyszín, legközelebb Magyarországra megyünk!”-jelentette ki. Aztán így is történt.
Magyarország 2004-es EU-csatlakozásának pillanatában Budapesten a Sándor-palotában együttesünk díszhangversenyének keretében hangzott el a déli harangszó után a köztársasági elnöki beszéd. Két nap múlva pedig Stuttgartban a kulturális miniszterek beszédeinek alkalmával szintén mi adtuk az ünnepi hangversenyt a Weisser Saalban…
Botvay Károly
A Budapesti Vonósok Kamarazenekar 1977-ben adta első koncertjét. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola hallgatóiból alakult társaság Botvay Károlyt kérte meg művészeti vezetőjének, koncertmestere 1986-tól Bánfalvi Béla volt, ő 25 éven át töltötte be ezt a posztot. Az együttes első nemzetközi sikerét 1982-ben érte el, a Belgrádi Nemzetközi Kamarazenekari verseny díjazottja volt. 1983-tól a zenekar rendszeresen koncertezik itthon és külföldön, napjainkban több önálló bérlet és koncertsorozaton szerepel évente a Zeneakadémián, a Művészetek Palotájában és a BMC-ben, állandó vendége vidéki nagyvárosok koncerttermeinek is.
A kamarazenekar 1995-ben megálmodta, és azóta minden évben megrendezi a Nemzetközi Haydn Fesztivált Fertőd-Eszterházán, 2021 óta pedig Pápán az Esterházy-kastélyban, neves hazai és külföldi művészek közreműködésével, többek között David Grimal, Jandó Jenő, Lencsés Lajos, Kocsis Zoltán, Maurice Steger, Perényi Miklós, Reinhold Friedrich, Rost Andrea volt a partnere.
Az együttes hanglemezeken is megörökítette repertoárját a Hungaroton, Nuova Era, Naxos, Laserlight, Capriccio cégek partnereként. A Delta Music-kal exkluzív szerződés keretében több mint 40 CD felvételt rögzített.
2001-ben a zenekar megkapta Magyarország legrangosabb szakmai elismerését, a Bartók-Pásztory díjat, 2006-ban pedig a Magyar Tudományos Akadémia Művészeti Díját.
Hangversenyein az állandó kamarazenekari repertoár mellett a barokk, klasszikus és romantikus zene fúvós hangszerekkel kiegészített darabjai, szimfóniái is gyakran elhangzanak. Az együttes nagy hangsúlyt helyez kortárs magyar zeneszerzők alkotásainak megszólaltatására, gyakran játszik kifejezetten a zenekarnak komponált műveket. A Budapesti Vonósok életében kiemelten fontos a zenei élmény átadása az ifjabb generációknak, /Operajátszóház-bérlet/ valamint a tehetséges zenész fiatalok segítése pályájuk elindításában, /a zenekar rendszeresen együttműködik több budapesti kerület művészeti iskolájával./
Az együttes 2018-ban indította útjára második saját, évente megrendezésre kerülő fesztiválját, az Óbudai Zenezug Fesztivált a zenekarnak otthont adó Óbudai Társaskörben. 2022-ben pedig fennálásának 45. évfordulóját ünnepelte.
A Budapesti Vonósok Liszt-díjas koncertmestere Pilz János,
Kossuth-díjas alapító művészeti vezetője: Botvay Károly.
A Budapesti Vonósok Baráti Körének célja egy olyan exkluzív törzsközönség létrehozása, amelynek tagjaként kiemelt lehetősége van támogatni a nagymúltú, Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjas zenekarunk működését, folyamatosan megújuló műsorainkat és koncertsorozataink bővülését.
A tagság előnyei:
• 2×2 tiszteletjegy szabadon választott koncertjeinkre
• akár 70%-os kedvezmény a további koncertekre
• akár 50% kedvezmény a bérleteinkre
• két szabadon választott, nem nyilvános főpróba megtekintése
Tagsági díj: 30.000 Ft / évad
Legyen egy exkluzív baráti kör tagja és támogassa a klasszikus zenekultúra jövőjét!
Regisztráció: marketing@budapestivonosok.hu
Takács János
a Budapesti Vonósok Alapítványa kuratóriumának elnöke
E-mail: titkar@budapestivonosok.hu
Varga Judit
Mobil: +36 70 886 2882
E-mail: titkar@budapestivonosok.hu
… a Budapesti Vonósok együttesét ma már Európa legjobb kamarazenekarai közé kell sorolnunk…
– The Times, London
A Budapesti Vonósok… az igazi magyar zenei előadásmód legmagasabb színvonalát testesítik meg. Ők a kamarazenekarok Rolls-Royce-ai
– Los Angeles Times
… Bartók az anyanyelvük és a Budapesti Vonósok kiváló könnyedséggel beszélik azt. Ez a város sohasem hallott még – és valószínűleg nem is fog hallani – ennél zamatosabb és magabiztosabb előadást…
– Kansas City Star
Csúcsművészet – a világ számos vonószenekara közül a Budapesti Vonósok az egyik legnevesebb és legszínvonalasabb. (…) A wiesbadeni Kurhaus-ban tartott hangversenyük műsora igazi, de tökéletesen megoldott kihívást jelentett mind a tizenhat virtuóz számára.
– Frankfurter Allgemeine Zeitung
Hírlevél feliratkozás
A hírlevélre történő feliratkozásommal elfogadom az adatvédelmi nyilatkozatban foglaltakat.
© 2017 – 2023 – Budapesti Vonósok Alapítványa – 1036 Budapest, Kiskorona utca 7. | Impresszum